Czytelnia

Co zobaczyć w Lwowie?

Już od dłuższego czasu Ukraina stanowi popularny wśród polskich turystów kierunek wyjazdowy. I choć do Lwowa wciąż wyjeżdżamy głównie na wyjazdy weekendowe, jest to miasto cieszące się naprawdę dużym zainteresowaniem. Co warto zobaczyć odwiedzając Lwów?

co zobaczyć w lwowie

Lwów na weekend: Co warto zobaczyć?

Lwów przez kilka stuleci należał do Polski. Miasto stanowiło ważny ośrodek nauki i kultury – obok Krakowa i Warszawy trzeci najważniejszy. Nic więc dziwnego w tym, że dla wielu Polaków podróż do Lwowa to podróż sentymentalna. Wielu turystów wybiera Lwów ze względu na przystępne ceny. Miasto wydaje się być jedną z najlepszych destynacji na weekend prawie na każdą kieszeń.

Dysponując ograniczonym czasem na zwiedzanie Lwowa, warto skupić się na miejscach najważniejszych i najbardziej charakterystycznych. Pierwszym punktem na naszej mapie zwiedzania powinien być więc rynek. Lwowski Rynek to przestrzeń otoczona 44 pięknymi kamienicami reprezentującymi różne style architektoniczne. Kamienice te stanowią najlepsze świadectwo długiej i różnorodnej historii miasta, a jego bogactwa i wielokulturowości. Rozglądając się wokół rynku nie można przeoczyć:

  • renesansowej kamienicy Bandinellich,
  • Kamienicy Królewskiej nazywanej również Kamienicą Korniaka,
  • Kamienicy o numerze 9 niegdyś będącej Pałacem Arcybiskupim,
  • Czarnej Kamienicy wzniesionej z ciemnego piaskowca i udekorowanej białymi rzeźbami.

W samym centrum Rynku znajduje się Ratusz Miejski, a tu licząca niespełna 60 metrów wieża, która obecnie stanowi ciekawy punkt widokowy. Wieża Ratusza to także doskonały punkt nawigacyjny, dzięki któremu nie powinniśmy się zgubić w plątaninie wąskich uliczek Starego Miasta.

Drugie miejsce na liście Lwowskich zabytków, które trzeba odwiedzić zajmuje Katedra Łacińska, a właściwie Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie będąca jednym z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych kościołów w mieście. Świątynię wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, przy czym budowa kościoła trwała ponad 100 lat, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie stylów architektonicznych, jakie możemy tu zaobserwować.

Jednym z miejsc, których nie sposób przeoczyć na mapie lwowskich zabytków jest Cmentarz Łyczakowski. Złośliwi określają tę metropolię „klasykiem” polskich wycieczek i rzeczywiście, spotkać tu można zdecydowaną większość wycieczek zorganizowanych. Przy czym nekropolia jest bardzo rozległa i nawet przy dużej liczbie odwiedzających ją turystów nie czuje się tu tłoku. Cmentarz Łyczakowski to najstarszy cmentarz miasta. Jego integralną część stanowi Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich.

W mieście nie brakuje zabytków sakralnych, co czyni Lwów prawdziwą gratką dla miłośników architektury i sztuki. Jeśli jednak nie w smak nam zwiedzanie kolejnych kościołów, na naszą uwagę z pewnością zasługuje Arsenał Królewski. To tutaj niegdyś gromadzono broń na planowaną wojnę z Turcją.

Przedstawione powyżej propozycje to zaledwie wycinek z tego, co można i warto zobaczyć w Lwowie. Zabytków tu nie brakuje i szybko może się okazać, że weekend to za mało czasu, żeby zwiedzić całe  miasto i chociaż pobieżnie zapoznać się z jego bogatą historią. Zwłaszcza, że w okolicach Rynku nie brakuje kawiarni i restauracji, które kuszą przyjemnymi aromatami i rozsądnymi cenami.