Ciekawostki podróżnicze

Tor Imola

30.03.2021

Popularny Tor Imola, a właściwie Autodromo Enzo e Dino Ferrari to tor wyścigowy znajdujący się w niedalekim sąsiedztwie włoskiego miasta Imola, w odległości 40 km na wschód od Bolonii i 80 km od fabryki Ferrari w Maranello oraz ok. 42 km od Forli. Tor został nazwany na cześć swojego fundatora – Enzo Ferrai’ego oraz jego syna Dino. Formuła 1 zawitała do Imola w 1980 roku. Ze względu na przebudowę Monzy organizatorzy wyścigu musieli znaleźć tor zastępczy, który umożliwiałby organizację wyścigu o Grand Prix Włoch. Od tamtej pory na torze Imola regularnie organizowano wyścigi o Grand Prix San Marino. Ostatni wyścig w ramach GP San Marino  odbył się tutaj 2006 roku.

tor imola

30 sierpnia 2011 tor otrzymał od FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej) homologację, która umożliwia przeprowadzenie wyścigów F1 na Autodromo Enzo e Dino Ferrari do końca 2014 roku. Jednak po zakończeniu sezonu 2006 Imola był wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby różnego rodzaju eventów i imprez, nie zawsze związanych ze sportami motoryzacyjnymi.

W 2020 roku Tor Imola wrócił do gry. Ze względu na zmiany kalendarza sportowego spowodowane pandemią Covid-19 na torze odbyło się Grand Prix Emilii-Romanii. Wyścig odbył się 1 listopada, a impreza nietypowo odbywała się na przestrzeni całego weekendu.

Tor Imola i jego tragiczna historia

Tor Imola cieszy się dużą popularnością śród wielu fanów F1 nie ze względu na rozgrywające się tu spektakularne wyścigi, ale tragiczną historię tego miejsca. W 1994 roku już podczas sesji treningowej do GP San Marino nie obeszło się bez wypadku, a udział w sesji kwalifikacyjnej życiem przypłacił Austriak Roland Ratzenberger. Na starcie wyścigu również doszło do poważnego wypadku, tym razem nikt nie ucierpiał. Jednak na siódmym okrążeniu wyścigu trzykrotny mistrz świata Brazylijczyk Ayrton Senna z niewiadomych przyczyn opuścił tor z prędkością ok. 250-260 km/h, niestety ówczesna budowa toru nie pozwoliła mu dostatecznie wyhamować i uderzył w betonową ścianę, w wyniku czego zmarł po kilku godzinach w szpitalu.

Po tych wydarzeniach tor poddano przebudowie, która pozwoliła na jego dalszą eksplantację. Mimo to, wspomnienia tragicznych wypadków wciąż pozostawały żywe w pamięci kierowców sprawiając, że tor Imola nie cieszył się ich sympatią.

Jak dostać się na tor Imola?

Dzisiaj Tor Impla jest miejscem organizacji licznych eventów, co oznacza, że miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez fanów F1. Jak dostać się na tor Imola? Najszybszą i najbardziej dogodną drogą jest dojazd z Bolonii lub San Marino. Tor Imola pozostaje również w zasięgu turystów podróżujących z Rimini. Wszystkie te lokalizacje pozostają w Państwa zasięgu dzięki tanim lotom Łódź-Włochy. Od czerwca do października obsługujemy loty do Froli, miejscowości położonej niedaleko Bolonii, Rimini, Imola i San Marino.

Pasażerów planujących udział w eventach i wydarzeniach organizowanych na Torze Imola zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji biletów. To da Państwu gwarancję dostępności lotów w interesujących Was terminach. Bilety możecie zamawiać na stronie lumiwings.com.