Aktualności

Już można latać z Łodzi do Kijowa!!!

23.09.2021

20 września linia lotnicza SkyUp rozpoczęła loty między Łodzią a Kijowem. Nowe połączenie jest debiutem ukraińskiego przewoźnika na polskim niebie.

Na łódzkim lotnisku pierwszy samolot linii SkyUp powitano w poniedziałkowy wieczór salutem wodnym. Wstęgę przecięli Ludmiła Słobodjaniuk, Dyrektor Handlowy SkyUp Airlines; Igor Baranecki, przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej; Rafał Szlachta, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Anna Midera, Prezes Portu Lotniczego Łódź.

„To wielki dzień. Mosty łączą brzegi a samoloty łączą kraje. Dziś udało się połączyć stolicę Ukrainy z sercem Polski, bo tak właśnie nazywamy Łódź. Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek - powiedział otwierając połączenie Igor Baranecki, Radca, Naczelnik Wydziału Ekonomicznego Ambasady Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej. Wymienił Lwów i Odessę, jako miasta partnerskie Łodzi, do których – jest przekonany – będzie w przyszłości latała linia SkyUp. „To wydarzenie jest bardzo symboliczne, bo może za kilka tygodni Ukraina dołączy do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Pomoże to przewoźnikom rozwijać siatkę połączeń dzięki lepszym warunkom działalności na terenie Unii Europejskiej, a także pasażerom, bo będą tańsze bilety” – powiedział Igor Baranecki.

Ludmiła Słobodianiuk, Dyrektor Handlowy SkyUp Airlines: „Jesteśmy wdzięczni wszystkim zaangażowanym w uruchomienie połączenia lotniczego między naszymi miastami. Jestem przekonana, że regularne loty są ważnym krokiem w kierunku dalszego wzmacniania przyjaznych stosunków i Rozwoju Turystyki. To dla mnie wielki zaszczyt być jednym z pierwszych pasażerów nowego kierunku. Wszyscy wiemy, że pandemia pokrzyżowała plany linii lotniczych na całym świecie. Linia SkyUp nie jest wyjątkiem, ale mimo wszystko wciąż się rozwijamy. Nasze loty obejmują ponad 60 destynacji z Kijowa i innych dużych miast ukraińskich do Europy, Kaukazu, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Pierwszy lot na trasie Kijów-Łódź to kolejny krok w rozwoju naszej linii lotniczej.”

Anna Midera, Prezes Portu Lotniczego Łódź: „Po raz pierwszy spotkaliśmy się z przedstawicielami linii SkyUp jeszcze przed pandemią w 2019 roku. Wtedy opowiadaliśmy o Łodzi, o lokalnym biznesie, liczbie Ukraińców mieszkających w Polsce. Pandemia nie przerwała negocjacji i spotkaliśmy się cyklicznie online. Połączenie miało rozpocząć się w marcu, ale restrykcje spowodowane pandemią przyczyniły się do wspólnych decyzji o przesunięciu inauguracji. Cieszymy się, że dziś SkyUp zaczyna loty między Łodzią a Kijowem i że jesteśmy pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym wylądował samolot tej linii lotniczej. Mamy nadzieję, że ten projekt okaże się sukcesem i będziemy rozwijać naszą współpracę.” 

Samoloty SkyUp będą wozić także cargo w lukach bagażowych. Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp nie tylko do samego rynku ukraińskiego, ale dzięki rozbudowanej siatce połączeń SkyUp, także do innych rynków wschodnich takich jak, Gruzja, Armenia, Emiraty Arabskie, Turcja czy Kazachstan. Wszyscy prowadzący biznesy ze Wschodem będą mogli liczyć na szybki transport swoich towarów.

Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem połączenia między Łodzią a Kijowem Polska szerzej otworzyła się na obywateli Ukrainy. Mogą wjeżdżać na terytorium naszego kraju bez obowiązku posiadania wizy i okazywania pozwolenia na pracę lub karty pobytu. Ta zmiana pozwoli Ukraińcom przylatywać do Polski nie tylko do pracy, ale także w celach turystycznych, czy w odwiedziny do rodziny. 

Pasażerowie lecący z Ukrainy do Polski nie muszą przechodzić kwarantanny jeśli są zaszczepieni jednym z preparatów dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Z 10-dniowej kwarantanny zwolnieni są również uczniowie, studenci, dyplomaci oraz doktoranci

Pozostałe osoby po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 10 dniową obowiązkową kwarantannę, którą można skrócić wykonując test w kierunku COVID-19 nie wcześniej, niż na 6 dzień po przylocie.

Samoloty linii SkyUp będą latały między Łodzią a Kijowem (lotnisko Boryspol) dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki. Do Łodzi będzie przylatywał o godz. 19.30, a odleci na Ukrainę o godz. 20.20. Bilety na loty do Kijowa są dostępne na stronie www.skyup.aero Kosztują od 23 euro (ok. 100 zł). W cenie biletu jest bagaż podręczny do 9 kg.

SkyUp Airlines to ukraińska tania linia lotnicza zarejestrowana w 2018 roku w Kijowie. Flota przewoźnika to 14 samolotów. Łódzkie połączenie będzie obsługiwać Boeing 737-800, który zabiera na pokład 189 osób.