Aktualności

Święto Lotnictwa Polskiego

28.08.2022

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. To wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego, przemysłu lotniczego, służb żeglugi powietrznej, personelu naziemnego i wszystkich nas związanych z branżą lotniczą. Święto obchodzone jest
w rocznicę dnia, w którym kapitan pilot Franciszek Żwirko i inżynier pilot Stanisław Wigura zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 r.
w Berlinie. Lecieli wówczas samolotem RWD-6. 

Kiedy kapitan Żwirko i inżynier Wigura odnieśli ten sukces, lotnisko w Łodzi istniało już od
7 lat. Kapitan Franciszek Żwirko był instruktorem Łódzkiego Klubu Lotniczego i szkolił młodych adeptów w ramach kursu Przysposobienia Wojskowego Lotniczego. Klub przekształcono później w Aeroklub Łódzki, który działa nieprzerwanie do dziś,
a Franciszek Żwirko jest jego patronem.  

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego Koleżankom i Kolegom ze wszystkich lotnisk cywilnych i wojskowych, załogom i pracownikom linii lotniczych, kontrolerom ruchu lotniczego, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, życzymy dużo szczęścia, sukcesów i bezpiecznej pracy, a wszystkim podróżującym bezpiecznych lotów.  

W przyszłym roku Łódź szykuje się do europejskiego święta lotnictwa – od 9 do 11 maja
w naszym mieście odbędzie się Międzynarodowe Forum Lotnicze Routes Europe 2023.

Do Łodzi przyjadą przedstawiciele wszystkich europejskich lotnisk, przewoźników oraz regionów i organizacji turystycznych.
To właśnie w Łodzi przez trzy dni będą się toczyć najważniejsze rozmowy dotyczące biznesu lotniczego, to tutaj będą zapadać decyzje o nowych połączeniach. Podczas spotkań formalnych i tych mniej formalnych oraz w trakcie paneli dyskusyjnych delegaci będą omawiać aktualną sytuację branży lotniczej i kierunki jej rozwoju w przyszłości. Spodziewamy się gościć w Łodzi ponad 1200 delegatów.

Mamy nadzieję, że ten czas, kiedy cała lotnicza Europa spotka się w Łodzi, przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców miasta i regionu, a dla naszych pasażerów wiele bardzo dobrych nowin dotyczących nowych połączeń z Portu Lotniczego Łódź.