Czytelnia

Zakynthos: Na jakie wycieczki fakultatywne warto się wybrać?

Zakynthos to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Wysp Jońskich. Charakteryzuje się urokliwymi zatokami, malowniczymi półwyspami, złoto-błękitnym wybrzeżem, bujną roślinnością (co jest stosunkowo nietypowe dla Grecji) oraz wypatrywanymi przez wszystkich turystów żółwiami Caretta caretta, których punkty lęgowe są rozlokowane bezpośrednio na wyspie.

Zatoka Wraku, Zakynthos

(zdj. Zatoka Wraku, Zakynthos)

Zakynthos ma do zaoferowania turystom bardzo wiele – od luksusowych wakacji na Zakynthos w formule all inclusive, przez bogatą ofertę dla fanów sportów wodnych i jazdy na bananie, aż po wycieczki fakultatywne na Zakyntos, w ramach których możemy poznać malownicze zakątki wyspy. Oczywiście oferta wycieczek fakultatywnych różni się w zależności do oferty biura podróży. Planując zwiedzanie wyspy możemy również skorzystać z pomocy lokalnych biur podróży i tour operatorów lub wynająć samochód w pobliskiej wypożyczalni i samodzielnie wyruszyć ku przygodzie. Ale dokąd pojechać, żeby niczego nie przeoczyć? 

Wycieczki na Zakynthos 

Będąc na wyspie trzeba zobaczyć Błękitne Groty, które stanowią jedną z czołowych atrakcji Zakynthos. Tajemnicze jaskinie, w których krystalicznie czysta woda mieni się w słońcu są niedostępne od strony lądu, dlatego zwiedza się je od strony morza. Groty rozpościerają się na wschodnim wybrzeżu wyspy, między miejscowościami Skinari i Agios Nikolaos. Z obydwu tych miejscowości organizowane są rejsy wycieczkowe. Jeśli dobrze poszukamy znajdziemy także wycieczko do Błękitnych Grot połączone ze zwiedzaniem słynnej Zatoki Wraku, do której również nie ma co szukać dojścia od strony lądu. 

Zatoka Wraku, Zakynthos

(zdj. Błękitne Groty, Zakynthos) 

Innym miejscem, do którego są organizowane wycieczki fakultatywne na Zakynthos jest niewielka kamienista zatoka o nazwie Porto Limnionas. Zatokę tworzy zielono-błękitna woda wdzierająca się wąskim przesmykiem pomiędzy nagie skały. Do wody można wejść – prowadzi tam stroma, wąska droga – lub wskoczyć bezpośrednio ze skał. Porto Limnionas to nie miejsce, w którym będziemy plażować, ale przepiękne widoki oraz możliwość przepłynięcia przez położone niedaleko brzegu niewielkie groty rekompensują ostre kamienne brzegi, i to z nawiązką. 

Mniejsze, ale bynajmniej nie mniej spektakularne od Błękitnych Grot są Groty Keri położone na południowo-zachodnim brzegu Półwyspu Keri. To kolejna z atrakcji Zakynthos, którą nie możemy cieszyć się od strony lądu. Na szczęście wycieczki fakultatywne rozwiązują ten problem. W kierunku grot pływają motorówki z Langanas, Agios Sostis i Limni Keriou. Rejs do grot można połączyć z wyprawą na pobliską wysepkę Marathonisi. Możemy tak spotkać żółwie Caretta caretta, którym wyspa zawdzięcza nazwę zwyczajową Żółwiej Wyspy. Obok żółwiego towarzystwa wyspa ma do zaoferowania urokliwe plaże i skaliste zatoki. Jest to miejsce niezamieszkałe. Na wyspę możemy popłynąć także samemu, o ile nie straszne nam wypożyczenie motorówki.

Z myślą miłośnikach perełek przyrodniczych powstają wycieczki fakultatywne na Zakynthos do Wioski Exo Hora. W tym miejscu nieprzerwanie od ponad 2000 lat rośnie najstarsze drzewo oliwne na wyspie. I choć z zewnątrz wygląda na suche i poskręcane, wciąż jest pełne życia, co daje po sobie poznać nieustannie wydając kolejne owoce. A skoro już zdecydowaliśmy się na wyprawę do Exo Hora – niezależnie czy jest to wycieczka fakultatywna, wyprawa autobusem z miasta Zakynthos czy też wynajętym samochodem – nie powinniśmy opuszczać tego miejsca nie poświęciwszy uprzednio chwili na spacer urokliwymi uliczkami i degustację lokalnych nalewek w którejś z licznych kawiarenek, które spotkamy po drodze.