Ciekawostki podróżnicze

Co warto zobaczyć w mieście Antalya?

04.05.2020

Antalya to jedno z najpopularniejszych miast kraju, a zarazem ceniony kurort turystyczny, do którego od lat niezmiennie ściągają turyści z całego świata. Antalya leży w południowo-zachodniej Turcji. Przyciąga uwagę zabytkową architekturą, piaszczystymi plażami oraz dużą liczbą atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć odwiedzając to niezwykłe miasto?

Krótki rys historyczny

Antalya to miejsce, które z pewnością powinno się znaleźć na liście największych atrakcji turystycznych Turcji. Początki miasta sięgają 150 roku p.n.e., kiedy to ówczesny król Pergamonu Attalos II znacząco rozbudował miasto czyniąc je głównym portem swojego królestwa, a to dopiero początek pasjonującej historii tego miejsca. W późniejszych czasach Antalya należała do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Turków seldżuckich, Imperium Osmańskiego oraz Włochów. Jak nie trudno się domyśleć, po tak burzliwej historii Antalya jest miastem wielokulturowym, a przez to niezwykle intrygującym pod kątem turystycznym. To doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek – bez angażowania innych środków transportu możemy zwiedzić najważniejsze zabytki miasta, jednocześnie odwiedzając najciekawsze punkty widokowe.

Wewnętrzna Twierdza

Wewnętrzna Twierdza (tur. Kaleici) jest odgrodzona od reszty miasta zabytkowymi murami obronnymi. Od kilku lat wewnątrz twierdzy zakazany jest ruch samochodowy, w związku z czym możemy tu spotkać wyłącznie taksówki oraz samochody dostawcze. Największą atrakcją Kaleici są zabytkowe osmańskie domy datowane na XVIII i XIX wiek. Wiele z nich pełni obecnie rolę drogich hoteli butikowych oraz pensjonatów.

Brama Hadriana

Brama Hadriana stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. To symboliczne wrota do dzielnicy Kaleici przyjmujące postać eleganckiego rzymskiego łuku triumfalnego, który w niemalże nienaruszonym stanie przetrwał 2000 lat. Brama została wzniesiona w 130 w. n.e. na pamiątkę wizyty w mieście cesarza Hadriana. Od tamtego czasu stanowi główną bramę prowadzącą do miasta, która w miarę rozrastania się Antalya z czasem stała się właśnie symboliczną bramą do dzielnicy Kaleici.

Żłobkowany Minaret

Minaret Yivli to jeden z najstarszych islamskich obiektów w Antalyi. Minaret wraz z sąsiadującym meczetem pochodzą z 1230 roku. Oryginalny budynek meczetu uległ zniszczeniu. Obiekt odbudowano w 1373 roku, dzięki staraniom Mehmeta Beya. Dzisiaj meczet należy do Muzeum Etnograficznego i jest otwarty dla turystów.

A dlaczego „żłobkowany”? Wystarczy zadrzeć głowę nieco ku górze i przyjrzeć się charakterystycznej konstrukcji minaretu. Szybko zauważymy jej podział na osiem żłobkowanych części, którym minaret zawdzięcza swój przydomek i niezwykłą prezencję.

(zdj. Minaret Yivli, Antalya, Turcja)

Urokliwy port

Historia Antalyi zaczęła się wraz z rozbudową portu… Nic więc dziwnego, że większość turystów odwiedzających to miasto właśnie tam zagląda. Jedni docierają tam od razu, inni pozostawiają sobie wizytę w porcie na koniec wycieczki, niczym wisienkę na torcie. Zabytkowa marina znajduje się w centrum Kaleici. W porcie cumują przeróżne statki turystyczne, które stylistyką nawiązują do statków pirackich. Zdaniem wielu turystów nie pasują do tego miejsca, nie zmienia to jednak faktu, iż w sezonie jest ich tam całkiem sporo. Oferują nam możliwość wybrania się na malowniczy rejs po zatoce, z którego z pewnością warto skorzystać.

Oferta wakacyjnych wylotów z Łodzi tutaj: https://www.airport.lodz.pl/pl/wakacje/lato-2022