Ciekawostki podróżnicze

Największe atrakcje Wielkiej Brytanii

04.05.2020

Od skalnych monolitów, po malownicze zamki… Od historycznych budowli, po nowoczesne muzea i energetyczne metropolie… Wielka Brytania mimo raczej kapryśnej pogody każdego roku przyciąga turystów z całego świata, oferując im dokładnie takie atrakcje, jakich szukają. Co warto zwiedzić w Wielkiej Brytanii?

Czołowe miejsce na liście brytyjskich atrakcji turystycznych bezsprzecznie zajmuje Londyn. Zanim jednak odwiedzimy największe miasto królestwa, sprawdźmy gdzie jeszcze warto się udać.

Wiltshire

W Wiltshire 13 kilometrów od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii znajduje się jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych – Stonehenge. Kromlech (krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni) pochodzi z epoki neolitu i brązu. Do dziś nie znamy jego przeznaczenia, jednak przypuszcza się że obiekt był związany z kultem Księżyca i Słońca. Stonehnge składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. W 1986 roku obiekt trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(zdj. Stonehnge, Salisbury, Wielka Brytania)

Miłośników pozostałości neolitycznych z pewnością zainteresuje również kromlech z Avebury, który otacza całą wieś. Krąg jest większy i starszy niż w pobliskim  Stonehnge, a dostęp do kamiennych kręgów jest tam pełny i nieograniczony.

Kornwalia

W Kornwalii znajduje się natomiast niecodziennych ogród botaniczny, stworzony w wyeksploatowanym wyrobisku kopalni kaolinu. W ogrodzie zgromadzono 18 tys. gatunków roślin z kilku stref klimatycznych świata. Cechą charakterystyczną ogrodu o nazwie Eden Project są przepuszczające światło kopuły, których konstrukcje przywodzą na myśl stacje kosmiczne. Kopuły wykonane są z kilkuset sześciokątnych na wpół przezroczystych plastikowych plastrów. Całość ogrodu podzielona jest na dwa środowiska – biom tropikalny wilgotny oraz biom tropikalny suchy. Atrakcję rocznie odwiedza 1,2 mln osób.