Ciekawostki podróżnicze

Największe atrakcje turystyczne Londynu

04.05.2020

Londyn to stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, a zarazem największe miasto królestwa. Położone jest w jego południowo-wschodniej części, nad Tamizą. Po Moskwie i Stambule stanowi trzecie największe miasto w Europie. Rokrocznie Londyn odwiedzają turyści z całego świata. Co przyciąga ich największą uwagę?

Mimo iż publikowane na różnych portalach internetowych listy TOP 10 miejsc w Londynie (link do art. 3 UK), które powinien zwiedzić każdy turysta znacznie się do siebie różnią, niektóre ze słynnych londyńskich atrakcji pojawiają się praktycznie na każdej. Większość z nich to jednak obiekty, które nie tyle można zwiedzić, ile powinno się zobaczyć. I tak wśród najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej „odwiedzanych” przez turystów miejsc w Londynie zalicza się m.in.:

  • Big Ben, a właściwie Wieżę Zegarową Pałacu Westminsterskiego,
  • Pałac Westminsterski,
  • Buckingham Palace, gdzie przy dobrze zaplanowanej wycieczce możemy podziwiać uroczystą zmianę warty,
  • Piccadilly Circus.

My postaramy się je przybliżyć wybrane z nich od nieco innej strony. Strony, która możecie nie tylko obejrzeć, ale przede wszystkim doświadczyć.  

Pałac Westminsterski od środka

Pałac jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście, a zarazem jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. Od 1066 roku to właśnie tutaj koronowani są brytyjscy następcy tronu. Od XIII wieku Pałac Westminsterski służy za miejsce obrad Parlamentu Wielkiej Brytanii.

Większość turystów ogląda Pałac Westminsterski wyłącznie z zewnątrz. Tymczasem obiekt jest udostępniony dla zwiedzających. Co ciekawe, podczas zwiedzania nie można nosić nakryć głowy i zabronione jest trzymanie rąk w kieszeniach.

Tower Bridge

Tower Bridge to ikona Londynu. Gros turystów przechodzi obok mostu i odhacza pozycję z listy atrakcji do zobaczenia w Londynie. Warto wiedzieć o tym, że na moście znajduje się chodnik udostępniony dla ruchu pieszych na wysokości ponad 40 metrów nad poziomem rzeki. Chodnik jest wyposażony w szklaną podłogę, przez która możemy obserwować pieszych, żółte taksówki i czerwone autobusy poruszające się po niższym poziomie. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy, jak tuż pod naszymi nogami post się otwiera, żeby przepuścić przepływający pod nim statek.

Sky Garden

Już sam fakt, iż punkt widokowy jest bezpłatny powinien zwrócić naszą uwagę. Sky Garden znajduje się 36. piętrze nowoczesnego wieżowca przy Fenchurch Street. Z wysokości można podziwiać  niesamowitą panoramę Londynu. Należy przy tym pamiętać, że chociaż wjazd na Sky Garden jest całkowicie bezpłatny, wycieczka wymaga wcześniejszego zaplanowania i rezerwacji biletów online.

London Eye

To kolejna z tych atrakcji Londynu, które częściej się ogląda niż doświadcza. O rezygnacji z przejażdżki decydują długie kolejki oraz ceny biletów. I choć z pewnością nie jest to najtańsza atrakcja w Londynie, z pewnością warto jej „skosztować”. Osoby, które boją się zawrotów głowy oraz innych nieprzyjemnych doświadczeń uspokajamy – koło obraca się tak powoli, że do wykonania pełnego obrotu potrzebuje aż 30 minut. Mamy więc czas do przyzwyczajenia się do wysokości i nacieszenia oczu panoramą miasta.