Ciekawostki podróżnicze

Najciekawsze miejsca turystyczne w Irlandii

04.05.2020

Irlandia powszechnie uważana jest za jeden z najbardziej celtyckich krajów Europy. Tymczasem największą grupą etniczną zamieszkującą terytorium współczesnej Irlandii byli Piktowie. Plemiona celtyckie przybyły na wyspę dopiero między IV a III wiekiem p.n.e. W latach 432-465 Irlandia została schrystianizowana przez św. Patryka i stała się głównym ośrodkiem nauki. Święty Patryk do dziś uznawany jest za patrona chrześcijańskiej Irlandii, a jego święto obchodzi się tradycyjnie 17 marca. Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym.

Pod względem turystycznym Irlandia kojarzona jest przede wszystkim z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Zielonymi pastwiskami, kamienną zabudową oraz pozostałościami z okresu celtyckiego. A jakie są najciekawsze miejsca turystyczne na Zielonej Wyspie?

Boyne Valley

W hrabstwie Meath znajduje się jeden z najważniejszych pomników w Irlandii. Jest on na tyle ważny, że został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O czym mowa? Chodzi oczywiście o ogromne megalityczne grobowce zbudowane w czasach starożytnych. Grobowce z Boyne Valley są starsze od piramid w Gizie oraz Stonhenge w Anglii. Obiekt nazwany Newgrange został wzniesiony około 5000 lat temu. Łącznie zajmuje powierzchnię 780 hektarów, na której znajduje się 40 grobów oraz inne prehistoryczne miejsca.

Ring of Kerry

Ring of Kerry to malownicza trasa wycieczkowa, która rozpościera się w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej części Irlandii. Szlak turystyczny biegnie dookoła półwyspu Iveragh i ma długość około 180 kilometrów. Możemy na nim podziwiać romantyczne zamki i ogrody, kolorowe miasteczka i wioski rybackie, a co najważniejsze spektakularne krajobrazy, które rokrocznie przyciągają w ten region turystów z całego świata. Wycieczkę biegnącym wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego szlakiem turystycznym Ring of Kerry tradycyjnie rozpoczyna się w miejscowości Killarney.

Trinity College Dublin

Trinity College Dublin to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Dublinie, a zarazem najbardziej znana i prestiżowa uczelnia na całych Wyspach Brytyjskich. Budynek uczelni stanowi imponujący przykład irlandzkiej architektury, który skrywa niezwykłą bibliotekę oraz wiele innych urokliwych miejsc. 

(zdj. Trinity College Dublin, Dublin, Irlandia)

Katedra Św. Patryka

Katedra Św. Patryka w Dublinie to największy kościół w Irlandii. Katedra posiada nawet status Katedry Narodowej. Jest to jeden z zabytków, który bezdyskusyjnie należy odwiedzić już w trakcie pierwszej wycieczki do Dublina. W katedrze znajdują się grobowce wielu znanych osobowości, takich jak pierwszy prezydent Irlandii (Douglas Hyde) czy autor słynnych Podróży Guliwera Jonathan Swift.

Burren

Obok niezwykłej architektury i kultowych irlandzkich pubów wyspa to także obszary bezludne. Jednym z nich jest niesamowity płaskowyż Burren położony w południowo-zachodniej części kraju, w hrabstwie Clare. Płaskowyż tworzą wapienne płyty krasowe. Można tu spotkać szereg rzadkich gatunków flory i fauny i niewielu ludzi. Wszystkie większe miejscowości znajdują się na krańcach Burren.