Ciekawostki podróżnicze

Najczęściej odwiedzane miejsca w Dublinie

04.05.2020

Dublin kojarzy się nam przede wszystkim ze sławnym The Temple Bar, ale planując wycieczkę do stolicy Irlandii warto wiedzieć, że miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej niż wyborne irlandzkie piwo. Co zatem warto zwiedzić w Dublinie?

(The Temple Bar, Dublin, Irlandia)

Już podczas pierwszej wizyty w Dublinie szybko zorientujemy się, że miasto jest stosunkowo niewielkie, a wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym osławione bary w dzielnicy Temple Bar są w zasięgu pieszego spaceru. Kiedy znudzi nam się spacerowanie, zawsze możemy skorzystać z transportu publicznego, co w przypadku Dublina oznacza przejażdżkę niezwykle urokliwymi autobusami piętrowymi.

Standardowo ze względu na wysokie ceny zakwaterowania – Dublin nie należy niestety do najtańszych miejsc na wyspie – turyści poświęcają na zwiedzanie miasta dzień lub dwa. W tym czasie, przy zachowaniu odpowiedniego tempa zwiedzania możemy odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje. Jeśli jednak interesuje nas klimat miasta, a także atrakcje zlokalizowane w jego najbliższym sąsiedztwie warto rozważyć nieco dłuższy pobyt.

Zamek

Wycieczkę po Dublinie warto rozpocząć do zwiedzania zamku. Z zamku nie zostało zbyt wiele. Ruiny zwiedza się w towarzystwie przewodnika, który oprowadzi nas po podziemiach i opowie o historii zamku. Warto wiedzieć, że zamek nie cieszy się szczególnym poważaniem wśród mieszkańców miasta. Jest to spowodowane tym, że symbolizuje panowanie najeźdźcy. O wiele bardziej prestiżowym miejscem w mieście jest Trinity College.

Trinity College

Uczelnia to prawdziwa duma Irlandczyków. Wejście na dziedziniec złożonego w 1592 roku collegu jest bezpłatne. Za wejście do słynnej „Starej Biblioteki” będziemy już musieli niestety zapłacić. Kupując bilet możemy skorzystać z tańszego wariantu zakładającego wejście tylko do biblioteki lub droższego – wycieczki o nazwie Trinity Tour. O ile wycieczka po uczelni nie musi być interesująca dla każdego, o tyle do biblioteki warto zajrzeć, choćby na chwilkę. 

Kilmainham Gaol

Na miłośników nietuzinkowych atrakcji czeka w Dublinie więzienie Kilmainham Gaol. Dawniej przetrzymywano w nim więźniów politycznych walczących o niepodległość kraju. Dzisiaj jest to jedno z największych nieużywanych więzień w Europie.

Spacer wzdłuż rzeki

Jeśli mamy to szczęście i zwiedzamy Dublin w słoneczny dzień nie możemy sobie odmówić spaceru wzdłuż rzeki Liffey. Przez miasto przepływają trzy rzeki – Liffey, Tolka i Dodder, jednak ze względu na swoje położenie tą najważniejszą jest właśnie Liffey. Dumnie przepływa ona przez sam środek dając pretekst do powstania malowniczych mostów. Z najciekawszy uważa się most Ha’penny Bridge, którego nazwa nawiązuje do ceny, jaką mieszkańcy miasta musieli płacić chcąc przejść na drugą stronę. Za most, który robi największe wrażenie uważa się natomiast nowoczesny Samuel Beckett Bridge, którego kształt przypomina harfę.

Podczas spaceru nad rzeką znajdziemy również jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Dublina – statek-muzeum Jeanie Johnston Tallship będący repliką historycznej jednostki, która aż 16 razy przepłynęła Ocean Atlantycki mając na swoim pokładzie pełnych nadziei pasażerów płynących do „Nowego Świata”. Co ciekawe, wszyscy pasażerowie Jeanie Johnston Tallship przeżyli transatlantycki rejs, co na tamte czasy było nie lada osiągnięciem.