Czytelnia

Majorka – wyrusz na swoje wymarzone wakacje

Majorka to gorący kierunek turystyczny – jeden z najbardziej pożądanych w całej Europie. Rokrocznie ta hiszpańska wyspa jest oblegana przez turystów spragnionych słońca, poszukujących kulinarnych wrażeń, pragnących zanurzyć się w luksusie formuły all inclusive z prawdziwego zdarzenia. Co powinieneś wiedzieć planując wczasy na Majorce? Jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie i Twoich bliskich na wyspie?

wczasy na majorce

Wielu turystów wybiera Majorkę, bo wakacje na Majorce są popularne. W Polsce wyjazd na Majorkę jest czymś prestiżowym, czymś dla wybranych… I rzeczywiście wczasy na Majorce nie należą do najtańszych, w ostatnich sezonach trudno w ogóle było mówić o tanich wczasach na Majorce, ale luksus i prestiż to nie wszystko! Majorka zachwyca pięknymi krajobrazami, dzikimi plażami, na których możesz odpocząć od miejskiego zgiełku oraz doskonałą kuchnią, którą wielu określa mianem zachwycającej – podobno nie szkodzi jej nawet fakt, iż z roku na rok coraz bardziej dopasowuje się do gustu zagranicznych turystów.

Planujemy wakacje – Majorka w liczbach

Majorka jest największą wyspą archipelagu Balearów. Jest to wyspa hiszpańska (dlatego z Polski możemy polecieć na wczasy posiadając wyłącznie dowód osobisty). Wyspa ma powierzchnię 3640 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkana przez około 859 289 stałych mieszkańców. Głównym miastem, a zarazem stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.

Majorka jest wyspą zbudowaną głównie z wapieni mezozoicznych. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozpościerają się malownicze góry – to Serra de Tramuntana (najwyższy szczyt Pugi Major 1445 m. n.p.m.). Na południowo-wschodniej części wyspy dominuje rzeźba krasowa. Centralna część wyspy ma charakter nizinny. Majorka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co przekłada się na suche i ciepłe lato oraz opady w zimie sięgające 650 mm. Średnia temperatura w ciągu dnia w styczniu i lutym wynosi tutaj około 150C, co czyni Majorkę niezbyt atrakcyjnym kierunkiem zimowych wyjazdów, zwłaszcza jeśli zależy nam na wypoczynku na słońcu i śródziemnomorskiej opaleniźnie.

Atrakcje turystyczne

Wczasy na Majorce to dla wielu przede wszystkim wypoczynek na malowniczych plażach oraz relaks i zabawa w klubach. I choć klubowe zaplecze wyspy może przyprawić o zawrót głowy, przed wyjazdem na wakacje warto zapoznać się również z lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Wiele z nich jest naprawdę wartych zobaczenia. Na uwagę z pewnością zasługują:

  • Palma de Mallorca (Katedra La Seu zaprojektowana przez Gaudiego, Pałac Królewski Almudaina z 1281 roku, ogrody Jardines de S`Hort del Rei, Castell del Beller),
  • Deia (podobno gdzieś tutaj znajduje się posiadłość Michaela Douglasa, miasteczko wyróżnia się oryginalną architekturą oraz malowniczymi widokami),
  • Dolina Pomarańczy,
  • Winnica,
  • Valdemossa (miejsce zamieszkania i pracy Fryderyka Chopina).

Majorka to także szeroka gama atrakcji dla osób, które pod przysłowiową palmą nie są w stanie wyleżeć dłużej niż 2 dni. Obok atrakcji turystycznych czekają na nas sporty wodne, a także wycieczki z przewodnikiem – piesze i rowerowe. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wycieczkę po wyspie zorganizować we własnym zakresie.