Dokąd latamy?

Kijów - Boryspol (KBP)

Kijów jest stolicą i największym miastem Ukariny zarówno pod względem liczby ludności jak i powierzchni. Leży nad rzeką Dniepr. Stanowi także największy ośrodek przemysłowy i kulturalno-naukowy kraju. 

CO WARTO ZWIEDZIĆ W KIJOWIE?

Do głównych atrakcji miasta możemy zaliczyć:

- Pomnik Założycieli Kijowa, pomnik Matka Ojczyzna i Ławra Peczerska
- Kościół św. Mikołaja i Pałac Ukraina
- Majdan Niezależności i Chreszczatyk
- Dom z Chimerami
- Złotą Bramę
- Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski)
- Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
- Funikular
- Aleja Pejzażowa
- Cerkiew św. Andrzeja
- Andriejewski Uzwiz
- Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie
- Muzeum Czarnobyla
 

Jak dojechać z lotniska Boryspol do Kijowa?

Port lotniczy Kijów-Boryspol jest dobrze połączony z Kijowem autostradą M03. Z lotniska do granic Kijowa jest 18 km.

Uwaga! 100 hrywien = 13,3 zł

1/ Autobus. Zaraz po wyjściu z terminala D, po prawej stronie znajduje się przystanek Skybus, którym można dojechać z lotniska do centrum Kijowa. Autobus kursuje do głównego dworca kolejowego zatrzymując się po drodze przy stacji metra Charkowska (zielona linia metra). Autokary jeżdżą co 10-15 min w dzień i co 30-40 min w nocy. Bilety do kupienia u kierowcy (płatność możliwa jest wyłącznie gotówką), dojazd do stacji metra Charkowska to koszt 60 hrywien, do dworca – 100 hrywien. Czas dojazdu do stacji metra 25-30 minut, a do dworca to 45-50 minut,

2/ Taksówka. Kurs z lotniska to maksymalnie 400 hrywien. Jeśli podróżuje się w 3-4 osoby, bardziej opłaca się wziąć taksówkę.

3/ Uber. W Kijowie działa także Uber. Cena dojazdu z lotniska do centrum miasta to od 200 do 430 hrywien.

4/ Kolej. Z lotniska na dworzec główny przejazd trwa 35 minut, a bilet kosztuje 80 hrywien (można kupić w biletomacie).

Jak poruszać się po Kijowie?

1/ Po Kijowie najlepiej poruszać się metrem. Cena jednego przejazdu to 8 hrywien, czyli nieco ponad 1zł. Nie ma biletów, tylko żetony, które wrzuca się przy wejściu. Jednorazowo można zakupić jeden żeton, nie można kupić na zapas.

Metro jest dobrze oznakowane, zarówno po ukraińsku, jak i po angielsku, przesiadki nie stanowią żadnego problemu. Zapowiedzi w metrze są po ukraińsku, na stacjach położonych w okolicach centrum także po angielsku. Metro w Kijowie ma 3 linie (czerwoną, zieloną i niebieską) i dociera praktycznie do każdego zakątka miasta.

Ciekawostka: w Kijowie jest najgłębsze metro na świecie. Stacje Arsenalna, Plosha Lva Tolstoho, Maidan Nezalezhnosti położone są ok. 100 metrów pod ziemią.

2/ W Kijowie są autobusy, tramwaje i trolejbusy. Bilet kosztuje 8 hrywien i sprzedaje go biletowa. Zakupiony bilet trzeba skasować. Jeśli nie ma biletowej, to bilety można kupić u kierowcy - wtedy wsiada się do autobusu przednimi drzwiami.

3/ Po mieście jeżdżą marszrutki. Koszt przejazdu 5-8 hrywny.

UWAGA!

Korzystanie z transmisji danych na Ukrainie jest drogie, dlatego lepiej w telefonach wyłączyć tę usługę. 1 Mb to 32 zł. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest używanie Wi-Fi, które dostępne jest np. na lotnisku w hotelach i innych miejscach publicznych. 

 

https://www.visitkievukraine.com/