Dokąd latamy?

Mediolan - Bergamo (BGY)

Mediolan to stolica Lombardii oraz drugie co do wielkości miasto we Włoszech. 

W Polsce kojarzone jest głownie jako centrum mody oraz siedziba dwóch słynnych klubów piłkarskich: Interu i A.C. Milan.

Na początku XVIII wieku Mediolan przeszedł pod panowanie Monarchii Habsburgów i pozostawał pod wpływami Austrii aż do drugiej połowy XIX wieku (z przerwą w czasach napoleońskich) i włączenia do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

To właśnie w tym okresie powstało w Mediolanie wiele pałaców (oraz m.in. słynny teatr La Scala), a miasto zostało przebudowane. Dodatkowo Lombardia była jednym z nielicznym regionów na terenie obecnych Włoch, gdzie rozkwitała rewolucja przemysłowa. Wielu przemysłowców posiadało odpowiednie środki, żeby wnosić lub finansować monumentalne budowle, które zastępowały historyczną zabudowę. Niewiele przetrwało do naszych czasów średniowiecznych obiektów, choć kilka z nich uda nam się odnaleźć.

Mediolan oferuje wiele atrakcji i zabytków z najwyższej półki. Zaczynając od śladów po starożytnej historii miasta (np. Mediolanum pełniło przez pewien czas funkcję stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego), przez kościoły z wczesnochrześcijańskimi mozaikami, po wypełnione dziełami sztuki muzea. Któż nie  słyszał o "Ostatniej Wieczerzy", którą Leonardo da Vinci przyozdobił refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że w murach mediolańskiego zamku przechowywane jest ostatnie dzieło Michała Anioła: niedokończona rzeźba Pietà Rondanini.

Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

Katedra oraz Plac Katedralny

Najważniejszym punktem Mediolanu jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo), którego największym skarbem jest imponującą katedra (Duomo)

Katedra jest jednym z największym kościołów świata. I na pewno jednym z najpiękniejszych. Olbrzymia i bogato zdobiona zdobiona fasada potrafi zachwycić niemal każdego.

Galeria Wiktora Emanuela II: jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata

Drugim słynnym obiektem znajdującym się przy Placu Katedralnym jest Galeria Wiktora Emanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II), będąca najstarszym centrum handlowym we Włoszech. Prawdopodobnie jest to jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata.

Piazza Della Scala: teatr La Scala oraz inne zabytki

Po północnej stronie Galerii Wiktora Emanuela II znajduje się wytyczony w XIX wieku plac Piazza Della Scala, przy którym stoi teatr La Scala (Teatro alla Scala). Bryła słynnej opery jest warta uwagi, chociaż nie można powiedzieć, żeby fasada zachwycała. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii teatru, to możecie wybrać się do Muzeum Teatro alla Scala. W trakcie wizyty będziecie mieć szansę na wejście do znajdującej się na trzecim piętrze loży, z balkonu której można podziwiać słynne audytorium.

Piazza Della Scala: teatr La Scala

Po północnej stronie Galerii Wiktora Emanuela II znajduje się wytyczony w XIX wieku plac Piazza Della Scala, przy którym stoi teatr La Scala (Teatro alla Scala). Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii teatru, to możecie wybrać się do Muzeum Teatro alla Scala. W trakcie wizyty będziecie mieć szansę na wejście do znajdującej się na trzecim piętrze loży, z balkonu której można podziwiać słynne audytorium.

Zamek Sforzów: symbol dobrych i złych czasów

Symbol Mediolanu-  Zamek Sforzów (wł. Castello Sforzesco). Kompleks w obecnej formie powstał w pierwszej połowie XV wieku na zlecenie Franciszka I Sforzy i pełnił funkcję oficjalnej rezydencji rodu aż do wkroczenia do miasta wojsk francuskich. W czasie rządów Sforzów do miasta przybywało wielu znamienitych architektów i artystów, którzy dekorowali i przebudowywali zamek. Gościem najbardziej znanego ze Sforzów, Ludwika Maura (wł. Ludovico il Moro), był Leonardo da Vinci.

Park Sempione oraz łuk triumfalny Arco della Pace

Na zachód od Zamku Sforzów rozciąga się rozległy park miejski - Park Sempione (Parco Sempione), który wytyczono w trakcie XIX-wiecznej odbudowy zamku. Sam park jest przyjemnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień, chociaż wieczorem lub wcześnie rano może wydawać się mało przyjazny ze względu na przebywające tam towarzystwo.

A to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na Was w Mediolanie!