Dokąd latamy?

Palermo (PMO)

Palermo to największe miasto na Sycylii i prawdopodobnie jedno z najbardziej różnorodnych w całych Włoszech. Jest to miejsce pełne kontrastów. Na targowiskach możemy poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się na inny kontynent. Z kolei barokowe kościoły i pałace mogą być stawiane na równi z największymi dziełami sztuki spotykanymi w miastach takich jak Genua, Florencja czy Rzym.

Jak zwiedzać Palermo?

Stolicę Sycylii bez większego problemu zwiedza się pieszo. Większość najważniejszych atrakcji znajduje się bezpośrednio lub w okolicy dwóch krzyżujących się ulic - Via Vittorio Emanuele oraz Via Maqueda.

Nawet do atrakcji znajdujących się dalej powinniśmy dojść pieszo (np. Pałac Zisa czy Katakumby Kapucynów), chociaż możemy również skorzystać z komunikacji publicznej.

W najważniejszych atrakcjach dostępne są materiały i opisy w języku angielskim. Niestety, w kościołach (nawet tych historycznych) materiały są często tylko po włosku. Dotyczy to również tablic informacyjnych z godzinami czy dniami otwarcia, które znajdują się przed świątyniami.

Komunikacja publiczna w Palermo

Komunikację publiczną w Palermo obsługuje firma AMAT. W centrum jeżdżą busy oraz funkcjonujące od niedawna cztery linie tramwaje. Bilety możemy zakupić w kioskach (z oznaczeniem T od Tabaccheria) oraz u kierowcy. Bilet zakupiony bezpośrednio w pojeździe jest droższy.

Trasę zaplanujemy w zakładce na oficjalnej stronie przewoźnika pod tym adresem. Po kliknięciu w małą ikonkę A zmienimy język na polski.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Palermo?

Rozłożenie atrakcji w Palermo sprawia, że nawet w dwa dni możemy zwiedzić niemałą liczbę atrakcji. Pamiętajmy tylko o wcześniejszym sprawdzeniu godzin otwarcia i przygotowaniu szczegółowego planu. Jeśli mamy zamiar odwiedzić też okoliczne miasta, wejść na jedno ze wzgórz lub wybrać się na plażę - to zaplanujmy przynajmniej 3 do 4 dni.

Gdybyśmy mieli jednak w planach zwiedzenie większości kościołów, pałaców czy zabytków historycznych to może nie wystarczyć nam nawet tydzień.

Kiedy najlepiej odwiedzić Palermo?

Najlepszym okresem na odwiedzenie Palermo wydaje się być późna wiosna i wczesna jesień. W lato temperatura potrafi być nieznośna. Wiele osób odwiedza Sycylię w zimę i poza sezonem. W tym okresie mniej linii lata na wyspę, na miejscu jest zdecydowanie mniej turystów i ceny noclegów potrafią być niskie. Z oczywistych minusów przyjazdu poza sezonem: atrakcje czynne są krócej i szybciej robi się ciemno.

Dobrym miesiącem na odwiedzenie Palermo jest październik. Od 2006 roku w mieście (i od 2017 także w kilku innych na Sycylii) organizowany jest festiwal Le Vie dei Tesori. Podczas pięciu weekendów odbywają się różne wystawy i możliwy jest wstęp do historycznych atrakcji normalnie niedostępnych dla turystów. Jest to świetny moment na odwiedziny Palermo jeśli chcemy zobaczyć ukryte skarby stolicy Sycylii. Wejściówki do pojedynczych atrakcji nie są drogie, chociaż musimy dodatkowo zakupić specjalny kupon. Oficjalna strona (po włosku) festiwalu dostępna jest pod tym adresem. Niestety, miasto nie za specjalnie promuje to wydarzenie wśród zagranicznych turystów. W 2017 roku start festiwalu przypadł na ostatni weekend września.

Punkty informacji turystycznej

Oficjalny punkt informacji turystycznej Palermo (adres: Via Principe di Belmonte 92) działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:30 (w czwartki do 18:30). Spacerując po mieście w sezonie możemy też czasem trafić na mniejsze i mobilne punkty informacji turystycznej. Niestety, w oficjalnym punkcie nie zawsze uda się nam dogadać płynnie po angielsku.

Na szczęście istnieje alternatywa. Organizacja MICRO VisitPalermo.it prowadzi własny punkt informacji otwarty przez cały tydzień. Ich biuro znajduje się pod adresem Via Alloro 19 i zawsze spotkamy tam kogoś mówiącego po angielsku.

Na co uważać w Palermo?

  • Sezon letni i zimowy - niektóre z atrakcji poza sezonem działają krócej. Przykładem jest m.in. obszar monumentalny katedry, w przypadku której wejście na dach możliwe jest tylko w pierwszej połowie dnia.
  • Poniedziałek - podobnie jak w innych europejskich miastach, tak i w Palermo, placówki kulturalne zamykane są w poniedziałek. Niektóre z atrakcji w pierwszy dzień tygodnia mają skrócone godziny otwarcia, np. Zamek Zisa otwarty w poniedziałek jest tylko do 13:30.
  • Ruch uliczny - ruch uliczny w Palermo charakteryzuje się chaosem, szczególnie w okolicy dworca głównego. Jeśli nie czujemy się pewni i nie lubimy stresu lepiej odpuścić sobie wjazd autem do centrum stolicy Sycylii.
  • Język angielski - znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców Palermo nie stoi na najwyższym poziomie. Dotyczy to także ludzi młodych, pracowników restauracji i hoteli. Nigdy nie powinniśmy zakładać, że dogadamy się bez problemu w języku innym niż włoski.