Dokąd latamy?

Warna (VAR)

10 powodów żeby odwiedzić Warnę

KUP BILET

Warna to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Jest trzecim największym miastem w Bułgarii (liczy 400 tys. mieszkańców). Warna znana jest również jako Stolica Morza Czarnego. Korzystne położenie geograficzne na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego oraz bogactwo zasobów naturalnych sprawiają, że Warna jest atrakcyjnym miejscem przez cały rok.

Najlepszym sposobem aby poczuć wyjątkową atmosferę  Warny jest odkrywanie jej atrakcji turystycznych
i spróbowanie lokalnych specjałów w urokliwych restauracjach.

 1. Atrakcyjny stosunek jakości do ceny

  Turyści, którzy przybywają do Warny mogą liczyć na rozsądne ceny noclegów oraz przystępne ceny w sklepach i restauracjach. Jeśli właśnie szukasz niedrogiego wakacyjnego wypoczynku, albo po prostu chcesz wyskoczyć na tani city-break, Warna jest miejscem idealnym dla Ciebie !

 2. Źródła termalne, WELLNESS & SPA

  Region Warny (wraz ze Złotymi Pisakami oraz uzdrowiskiem św. Konstantyna i Heleny) jest znany przede wszystkim z gorących źródeł. Wykorzystując takie warunki, liczne hotele w okolicy oferują doskonałe zaplecze odnowy biologicznej i SPA.

 3. Historia

  Może to Was zdziwić, ale Warna jest kolebką najstarszej cywilizacji europejskiej.
  W mieście można zobaczyć oryginalne artefakty najstarszego złotego skarbu Świata datowanego na lata 4600 - 4200 p.n.e. A to dopiero początek podróży  historycznej -
  w Warnie możesz znaleźć wiele innych skarbów z późniejszych okresów
  i kultur, m.in. trackiej, greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, bułgarskiej…

  Turyści przybywający do Warny z pewnością będą zafascynowani bogatymi zbiorami wielu muzeów
  w mieście, wśród których znajduje się czwarta co do wielkości rzymska łaźnia termalna

 4. Kultura

  W ostatnich latach Warna stała się kosmopolitycznym miastem w którym w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i wystaw. W Warnie znajduje się wiele galerii sztuki i ciekawych muzeów, które warto odwiedzić.

 5. Festiwale i wydarzenia

  Warna szczyci się niezliczonymi wydarzeniami kulturalnymi. Koncerty muzyczne, balet, opera i teatr, prezentacje filmowe i animacyjne, wystawy na wolnym powietrzu, wydarzenia folklorystyczne – to tylko kilka kategorii wydarzeń odbywających się w Warnie.

 6. Kuchnia i wino

  Kuchnia bułgarska jest wyjątkowo różnorodna i oczywiście przepyszna. Zajadając się posiłkami przygotowanymi przez kucharzy możemy rozmsmakowac się w  przeróżnych sałatkach, , gulaszach i wielu innych lokalnych potrawach, z dodatkiem doskonałego pieczywa. Wiele z nich jest przygotowywanych według tradycyjnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W Warnie znajdziecie wiele tradycyjnych bułgarskich restauracji i winnic, w których można skosztować słynnych potraw
  i delektować się lokalnym winem wysokiej jakości.

 7. Plaże

  Jedne z najpiękniejszych plaż w Bułgarii znajdują się w Warnie i okolicach - rozległe pasy złotego piasku, zieleń, czyste morze, różnorodność kurortów i malowniczych krajobrazów, a także strefy rekreacji. Każdy znajdzie tu raj dla siebie, rodziny
  i najbliższych. Plaże są przygotowane zarówno dla rodzin z dziećmi, młodych ludzi, poszukujących zabawy oraz dla miłośników przyrody, którzy szukają spokojnego wypoczynku.

  Wybrzeże Morza Czarnego w Warnie oferuje szeroki wachlarz możliwości wypoczynku - szeroka linia brzegowa o długości 32 km obejmuje ponad 17 plaż. Niektóre z nich są laureatami nagrody „Niebieskiej flagi” - symbolu czystego i ekologicznego środowiska.

  Najbardziej znane są plaże wzdłuż wybrzeża Warny. To plaże Złotych Piasków oraz kurortów św. Konstantyna i Heleny charakteryzujące się łagodnym i ciepłym klimatem

  Św. Konstantyn i Helena to pierwszy bułgarski kurort nadmorski (aktualnie uzdrowisko). Jest znany od ponad wieku ze względu na malownicze widoki i piękną przyrodę. Jest to idealne miejsce na wypoczynek nad morzem przez cały rok – miejscem  gdzie spędzicie niezapomniane wakacje i wrócicie z bagażem wielu wspaniałych wspomnień. Obecnie kurort przyciąga malowniczym morzem, przytulnymi plażami, świeżym powietrzem oraz  leczniczymi właściwościami źródeł mineralnych.

  Złote Piaski położone są 16 km na północ od Warny, w bezpośredniej bliskości lasu Parku Narodowego Złote Piaski oraz złocistej plaży. Nazwa kurortu Złote Piaski mówi sama za siebie. Legenda mówi o piratach
  z Morza Czarnego, którzy zakopali duży skarb złota na plaży w dzisiejszym kurorcie. Jednak morze zemściło się na bandytach za całe zło, które wyrządzili, zmieniając biżuterię i złoto w drobny złoty piasek.

 8. Architektura

  Do 1878 r. Warna była miastem osmańskim składającym się głównie z drewnianych domów w stylu charakterystycznym dla wybrzeża Morza Czarnego. Styl ten cechował się gęstą zabudową wzdłuż wąskich, krętych uliczek. Miasto otoczone było kamiennym murem który odrestaurowano w latach 30 XIX wieku.
  W mieście znajdowała się cytadela otoczona fosą i murami z ozdobnymi żelaznymi bramami. Były tam również wieże strażnicze oraz kamienny most nad rzeką Warną. Miejsce obfitowało w relikty sprzed czasów osmańskich. Niestety starożytne ruiny były szeroko wykorzystywane jako kamieniołomy. Dziś pozostało bardzo niewiele elementów z tego dziedzictwa; centrum miasta zostało przebudowane przez rodzącą się bułgarską klasę średnią na przełomie XIX i XX wieku na styl zachodni według lokalnych interpretacji neorenesansu, neobaroku, neoklasycyzmu, secesji i art deco (wiele budynków, których własność została przywrócona właścicielom po 1989 r. przeszło renowację).

 9. Życie nocne

  Warna oferuje wiele atrakcji dla fanów życia nocnego i wielu twierdzi, że miasto nigdy nie śpi. W letnie noce jest prawie niemożliwe aby jakikolwiek bar lub klub był zamknięty. Wiele barów i restauracji w miesiącach letnich znajduje się tuż przy plaży.

 10. Moda i zakupy

  Warna jest popularna ze względu na kreatywne i innowacyjne podejście do mody. Znajdziesz tu zarówno wiele nowoczesnych centrów handlowych, ale również tradycyjne targi na świeżym powietrzu i małe sklepy.

  Warna to miasto o niepowtarzalnym uroku i szerokiej gamie możliwości spędzania wolnego czasu. Nie wahaj się i zacznij planować swoją podróż!

  Przydatne linki
  https://visit.varna.bg/en/index.html