Włochy

SAN VITO LO CAPO – NAJPIĘKNIEJSZA PLAŻA W EUROPIE

SAN VITO LO CAPO – NAJPIĘKNIEJSZA PLAŻA W EUROPIE

San Vito Lo Capo to niewielkie nadmorskie miasteczko położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii, w odległości ok. 40 km od Trapani. Plaża w San Vito Lo Capo jest największą atrakcją miejsca. Znajduje się na wysuniętym w Morze Tyrreńskie. W przeciwieństwie do większości wybrzeża, które jest głównie skaliste, plaża w San Vito charakteryzuje się jasnym, niemal białym, miękkim i delikatnym piaskiem. To właśnie dlatego w wielu rankingach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko we Włoszech, ale również w Europie!

Biały piasek w połączeniu z krystalicznie czystą wodą oraz otaczającymi ją skalistymi wzgórzami przypomina Karaiby.

Plaża jest bardzo szeroka, a odcinki płatne, z gotową infrastrukturą leżakową nie zajmują zbyt dużo miejsca. Prysznice są ogólnodostępne i darmowe. Cała linia brzegowa jest do dyspozycji turystów – spacerować można od portu po skaliste tereny znajdujące się za miastem.

Morze jest tu dość płytkie, z łagodnym zejściem. Woda przeźroczysta tak, że widać dno nawet jak odpłyniemy już dalszy kawałek od brzegu na większe głębiny.

Plażę od miasta oddziela zamknięta dla ruchu pojazdów ulica.

Miasteczko San Vito Lo Capo nie jest duże. Dominuje tu zabudowa typowo sycylijska: białe jedno-, dwupiętrowe domki z płaskimi dachami. W części z nich są bary, restauracje, mniejsze hotele lub po prostu kwatery na wynajem. Dla osób, które szybko gubią orientację w terenie – w San Vito Lo Capo nie da się zgubić ze względu na regularną siatkę ulic, z których wszystkie prowadzą do plaży.

W sezonie główna Via Savoia zmienia się w promenadę, przy której toczy się nocne życie. W restauracjach serwowane są tradycyjne włoskie oraz typowo sycylijskie potrawy: świeże ryby, owoce morza i oczywiście bardzo popularny na Sycylii kuskus. Co roku we wrześniu na plaży w San Vito Lo Capo odbywa się Cous Cous Fest (w tym roku 17-26 września), czyli festiwal kaszy kuskus. Można spróbować dań, których głównym składnikiem jest kuskus podawany w różnych wariacjach. 

Połączenie lotnicze z Łodzi do Trapani na Sycylii ruszy 2 lipca. Bilety można kupować na stronie przewoźnika - linii lotniczej Lumiwings www.lumiwings.com